Artykuły
Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu!
Data publikacji: 04.03.2019
Już w najbliższą niedzielę, 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu!
Codziennie nasze uszy narażone są na hałas o różnym natężeniu. Hałas jest czynnikiem szkodliwym, który uszkadza słuch oraz może doprowadzić do jego utraty. Dodatkowo może mieć wpływ na zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, pokarmowego oraz zakłócenia wzroku. Poprzez głośne dźwięki obniża się koncentracja, precyzja ruchów oraz zmniejsza się wydolność psychiczna i fizyczna.
Poziomem komfortowym dla człowieka jest poziom hałasu poniżej 50 dB, który generuje np. lodówka lub płynąca w rzece woda. Wyjątkowo głośno robi się już np. na stadionie żużlowym, czy podczas wycinki drzew (piła spalinowa), wówczas poziom hałasu osiąga 105-118 dB. Próg odczuwalnego bólu ucha wynosi 130 dB, który jest równoznaczny z uderzeniem młota pneumatycznego, natomiast uszkodzenia fizyczne mogą pojawić się np. podczas wystrzału z broni, w wyniku którego poziom hałasu wynieść może około 160 dB.
Dopuszczalne normy natężenia
Polskie prawo określa, iż najwyższe dopuszczalne natężenie w środowisku dźwięku A wynosi 115 dB, a szczytowy poziom dźwięku C - 135 dB. Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawca musi podjąć działania, gdy dekompozycja na hałas w ośmiogodzinnym dobowym wymiarze czasu pracy wynosi – 85 dB.
Hałas a obowiązki pracodawcy
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić:
- maszyny i inne urządzenia techniczne, które generują mniejszy hałas, nieprzekraczający norm,
- takie procesy technologiczne, które nie powodują nadmiernego hałasu,
- odpowiednie rozwiązania które obniżą poziom hałasu podczas pracy,
- regularne badania i pomiary poziomu hałasu występujących na stanowiskach pracy.
Jeśli mimo wszystko podczas pracy poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy, pracodawca ma obowiązek:
- ustalić przyczyny przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu oraz należy opracować program działań naprawczych w celu zmniejszenia narażenia pracowników,
- zaopatrzyć pracowników w Środki Ochrony Indywidualnej Słuchu,
- zapewnić większą ilość przerw podczas pracy na odpoczynek,
- oznakować miejsca zagrożone hałasem.
Jakie produkty sprawdzą się podczas prac w hałasie?
Przede wszystkim takie, które posiadają normę EN352, która określa ogólne wymagania dotyczące ochrony słuchu. W zależności od warunków wykonywanej pracy oraz rodzaju hałasu, wybiera się odpowiednie środki ochrony słuchu.
Wyróżnia się 4 rodzaje środków ochrony słuchu:
- wkładki przeciwhałasowe,
- ochronniki słuchu,
- dźwiękowe kaski ochronne,
- dźwiękowe kombinezony ochronne.
Zgodnie z normą EN352 wszystkie produkty, które służą ochronie słuchu powinny być oznakowane w następujący sposób:
- nazwa producenta lub marka handlowa,
- nazwa modelu produktu,
- powinien posiadać numer normy europejskiej,
- wskazówki dotyczące użytkowania,
- specyfikację rozmiarów nominalnych,
- Znak CE
Kolejną normą jest norma EN352-1, która jest dedykowana dla nauszników przeciwhałasowych
- Nauszniki przeciwhałasowe zaliczane są do środków ochrony słuchu, które obejmują małżowinę uszną użytkownika. Bardzo dobrze sprawdzą się podczas pracy, która wymaga częstego zakładania i zdejmowania nauszników, w efekcie zmienia się poziom i obciążenie hałasem użytkownika.
Norma EN352-1 reguluje również następujące kwestie:
- wymagania dotyczące ochronników słuchu przymocowanych do przemysłowych kasków ochronnych.
- wymogi techniczne dotyczące bezpieczeństwa i testy ochronników słuchu zależnych od poziomu hałasu,
- wymogi techniczne dotyczące bezpieczeństwa i testy ochronników słuchu z aktywną kompensacją dźwięku,
- wymogi techniczne dotyczące bezpieczeństwa i testy ochronników słuchu z systemami do komunikacji.
Norma EN352-2 dotyczy wkładek przeciwhałasowych, które noszone są bezpośrednio w kanale słuchowym. Zgodnie z przepisami, wkładki przeciwhałasowe należy stosować:
- podczas przebywania w stałym hałasie o niewielkim natężeniu, podczas jednoczesnego noszenia okularów ochronnych, podczas noszenia innego wyposażenia ochronnego, można również stosować razem z ochronnikami słuchu, gdy hałas jest bardzo duży.
EN 352-3 która opisuje wszystkie ochronniki słuchu przymocowywane bezpośrednio do przemysłowych hełmów ochronnych.
W naszej ofercie posiadamy różnego rodzaju ochronniki słuchu, które można podzielić na:
- nauszniki przeciwhałasowe (pasywne oraz aktywne)
- wkładki przeciwhałasowe
Nauszniki pasywne są najlepszym rozwiązaniem w przemysłowych środowiskach pracy, w których występuje średnie natężenie hałasu. ( no. Warsztaty samochodowe), duże (np. na lotniskach) czy wręcz ogromne. Charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz dużą przestrzenią wewnątrz nauszników, która zapewnia komfort pracy. Można je spotkać w wersjach z pałąkiem kanarkowym, składanym, a także nahełmowym. Posiadają poduszki uszczelniające, które wypełnione są miękką pianką zapewniającą równomierne rozłożenie siły docisku poprzez idealne dopasowanie.


Z kolei nauszniki aktywne doskonale wzmacniają dźwięki o niskim natężeniu. Przed poziomem 80dB wzmacnianie przechodzi w coraz silniejsze tłumienie, aby przy poziomie 82dB stopień dźwięku nie został przekroczony. Dodatkowo, niektóre modele nauszników aktywnych posiadają możliwość podłączenia krótkofalówki lub telefonu komórkowego.


Warto również pamiętać o ochronie słuchu naszych dzieci. Dzieci są bardzo wrażliwe na głośne dźwięki, które powodują lęk oraz niepokój, a także mogą uszkodzić ich słuch.
Coraz częściej podczas koncertów, czy różnego rodzaju wydarzeń sportowych, rodzice zakładają swoim dzieciom słuchawki.


Jeśli hałas ma małe natężenie, do ochrony słuchu idealnie sprawdzą się wkładki przeciwhałasowe . Które wykonane są z miękkiej hipoalergicznej pianki poliuretanowej. Dopasowują się do kształtu ucha, dzięki temu poprawiają komfort pracy.


Już dziś zadbaj o swój słuch! Jest to jeden z najważniejszych zmysłów niezbędnych do życia dla każdego człowieka, a po wybór odpowiednich Środków Ochrony Indywidualnej zapraszamy do Prosave.pl!