Artykuły

Odblaski ratują życie!

Data publikacji: 06.12.2019
Widoczność w kamizelce

Temat widoczności po zmroku powtarzany jest jak mantra w okresie jesienno-zimowym.

To właśnie w tym czasie, szybko zapada zmrok a dzień staje się krótszy. Pojawiają się różne zjawiska atmosferyczne w postaci mgieł, czy mżawki a co za tym idzie słaba staje się widoczność na drodze.

Pieszy czy rowerzysta to nie są jedyni uczestnicy w ruchu drogowym, trzeba również pamiętać o kierowcach, którzy powinni uważnie poruszać się po drodze.

Polskie prawo a dokładnie Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r poz 1137 z późn. zm.) określa, że każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania.

Statystyki

W 2018 roku najwięcej wypadków piesi spowodowali w miesiącach: grudzień (278 wypadków, 50 zabitych i 231 rannych) i październik (232 wypadki, 37 zabitych, 196 rannych). Jako jeden z czynników wpływających na taki rozkład wypadków uznać można złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie oraz szybko zapadający zmierzch. Wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków.[1]

W porównaniu z 2017 rokiem piesi spowodowali mniej wypadków o 259 (-10,9%), w których było mniej osób zabitych o 77 (-18,1%) oraz mniej osób rannych o 198 (-9,8%). Statystki napawają optymizmem, ale do pełni bezpieczeństwa jeszcze sporo brakuje. Jakiś czas temu na Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie opublikowała na swoim facebookowym profilu zagadkę, która polegała na znalezieniu różnicy na zdjęciach. W poście znalazły się dwie fotografie, które przedstawiają jesienny półmrok na ulicy w mieście. Różnica jest, ale czy na pewno chodzi o to, że na jednym zdjęciu jest dziecko, a na drugim go nie ma?

W jaskrawych barwach piesi są bardziej widoczni
Źródło: https://www.facebook.com/KPP.Krotoszyn/
Widok z perspektywy kierowcy
Źródło: https://www.facebook.com/KPP.Krotoszyn/

Dzięki takiemu zestawieniu zdjęć można dostrzec, w jaki sposób piesi są widoczni przez kierowców. Na drugim zdjęciu, dziecko ubrane w szarą kurtkę na tle drzewa jest zupełnie niewidoczne dla kierującego. Szczególnie podczas złych warunków pogodowych. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Funkcjonariusze z Torunia poszli o krok dalej i postanowili zaprezentować, jak widoczne na drodze są osoby bez odblasków i z nimi.

Prosave.pl w trosce o bezpieczeństwo…

Kilkukrotnie chwaliliśmy się udaną kampanią „Dobrze Cię widzieć”. Jest to dla nas powód do dumy, gdyż realizując projekt we współpracy z Fundacją Narodowego Dnia Życia, zadbaliśmy o bezpieczeństwo wszystkich dzieci, które uczęszczają do szkół podstawowych.

W sumie wysłaliśmy 3 miliony kamizelek do 14411 szkół podstawowych w całej Polsce. Jesteśmy przekonani, że kamizelki odblaskowe noszone przez dzieci sprawią, że będą one bezpieczne. Film o kamizelkach

Dzieci w kamizelkach Kamizelka fundusz sprawiedliwości

Kamizelki w ofercie Prosave.pl

W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę kamizelek odblaskowych. Wyróżnia się kamizelki żółte oraz pomarańczowe. Nasze najpopularniejsze modele to kamizelki Hi-vis JobSafe:

  • Kamizelka Hi-vis JobSafe żółta i pomarańczowa wykonana jest z 100% poliestru. Jest wygodna, zapinana na rzep oraz posiada 2 pasy odblaskowe.
  • Kamizelka siatkowa Hi-vis JobSafe żółta i pomarańczowa wykonana jest z siatkowanej tkaniny poliestrowej. Zapinana na rzep oraz posiada 4 pasy odblaskowe.

Wszystkie kamizelki Hi-vis JobSafe spełniają wymagania normy EN ISO 20471 oraz są II Klasy.

Odzież ostrzegawczą powinno się dobierać do warunków panujących na stanowisku pracy oraz od charakteru wykonywanej pracy. Ważne, by wziąć pod uwagę rodzaj i poziom oświetlenia, natężenie ruchu oraz odległość od drogi, którą poruszają się pojazdy.

EN ISO 20471 to międzynarodowa norma definiująca wymogi w zakresie widzialności odzieży roboczej dla pracowników w obszarach wysokiego ryzyka.

Wyróżnia się 3 klasy ochrony, jaką mogą zapewnić odzież ostrzegawcza:

1 klasa

Klasa 1: Najniższy poziom ochrony - wymagany dla osób pracujących na drogach prywatnych.

2 klasa

Klasa 2: Pośredni poziom ochrony - wymagany dla osób pracujących na lub w pobliżu dróg oraz dla kierowców samochodów ciężarowych.

3 klasa

Klasa 3: Najwyższy poziom ochrony - wymagany dla osób pracujących na lub w pobliżu autostrad i dróg dwupasmowych oraz na lotniskach.

Już dziś bądź widoczny na drodze i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych! Po szeroki wybór kamizelek Hi-vis w rozmiarach S-3XL zapraszamy do zakupu kamizelek
[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

a8b105d843a7a1167c8de4757ac49f6b360c134a86acf559f244dea0f67bbbc8