Artykuły

Co robimy i jak wygląda teraz rynek dostaw ŚOI z naszej perspektywy"

Data publikacji: 06.04.2020

ryneksoi


Po pierwszych tygodniach szoku, któremu wszyscy ulegliśmy, gdy COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się w Polsce i na Świecie, wygląda na to, że sytuacja na rynku w końcu "ustabilizowała się".
Oczywiście to nie jest zbyt fortunne określenie, bo czy w czasach epidemii i kryzysu, tak naprawdę stanu przypominającego wojenny, czy można mówić o stabilizacji? Mam na myśli stabilizację w innym tego słowa znaczeniu.

Parę słów o tym...


Pierwsze dni i tygodnie epidemii były czasem totalnego zamieszania i gwałtownych reakcji. Najszybciej zareagowali nasi Klienci końcowi, duże firmy produkcyjne z obszaru produkcji spożywczej. Zaczęli kupować zwiększone ilości ŚOI tak, aby zabezpieczyć w czasie swoje procesy produkcyjne. Zamówienia były kilkukrotnie większe, niż zazwyczaj.

Jako drudzy w kolejności zareagowali nasi Odbiorcy hurtowi. Zaczęli poszukiwać ŚOI nie tylko produktów jednorazowych (półmaski, rękawice itp), ale również zaczęli składać zwiększone zamówienia na ŚOI w całym spectrum produktowym.

Obawialiśmy się o dostępność towarów, ponieważ Chiny wciąż zmagały się z epidemią i było wszem i wobec wiadomo, że żadne dostawy od nich nie zostaną zrealizowane. Nie mieliśmy pojęcia, kiedy Chiny wrócą do "normalności" produkcyjnej i logistycznej, stąd rejestrowaliśmy takie zwiększone zakupy zapobiegawcze.

W tym samym mniej więcej czasie rynek internetowy oszalał! Zewsząd płynęły zapytania na ŚOI chroniące drogi oddechowe, na rękawice, kombinezony, gogle... Internet zwariował! Ceny również zwariowały! Zaczęła się spekulacja.

Najpierw zainteresowanie wszystkich kierowało się w stronę półmasek P2 i P3, czyli najbardziej profesjonalnej ochrony, ale wraz z brakami dostępności ich na rynku, Klient był gotowy zadowolić się produktami coraz niższej klasy ochrony, czyli zwykłą maseczką higieniczną, albo wręcz tzw. "maseczką ochronną" szytą wszędzie przez biznes i ludzi dobrej woli, ale które de facto przed niczym NIE CHRONIĄ!

W połowie marca 2020 było już wiadomo, że popyt na ŚOI wielokrotnie przekracza podaż.

Jako pierwsza skończyła się dostępność gogli, choć dotychczas był to produkt mało popularny w gamie ŚOI. Następnie skończyła się dostępność kombinezonów ochronnych, które są produktami ochronnymi kategorii III, czyli produktami zaawansowanymi technicznie, pracochłonnymi i czasochłonnymi w produkcji. W tzw międzyczasie wyprzedały się półmaski ochronne w klasie P3. Aktualnie produkt ten nadal jest nie do zdobycia!

Dzięki naszemu dostawcy, firmie 3M oraz naszym polskim dostawcom: Filters Service, Spółdzielna Zgoda, Oxyline i innym... dostępne, chociaż w ograniczonej ilości są półmaski ochronne jednorazowe w klasie P2.

I tutaj pojawił się duży problem dla nas, ponieważ zaczęło brakować półmasek ochronnych w klasie P2 dla przemysłu. To właśnie te półmaski są szeroko stosowane na rynku produkcyjnym.

Rynek długo nie czekał aby dostosować się do ograniczonej podaży. Nasi klienci przemysłowi sięgneli po półmaski wielokrotnego użytku po to, aby zabezpieczyć swoich pracowników. To rozwiązanie zwykle nie wytrzymywało w konfrontacji wymagań użytkownika bezpośredniego do ergonomii produktu, który zawsze podnosił mniejszy komfort stosowania półmasek wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami w porównaniu z półmaskami jednorazowymi. W tym jednak czasie komfort przesunął się na drugi plan a na czele znalazła sie po prostu funkcja ochronna zdrowia i życia!

Niestety aktualnie na rynku zaczęło brakować również półmasek ochronnych wielokrotnego użytku... Ciekawe, czy po pandemii COVID-19, Klienci przekonają się do stosowania półmasek wielokrotnego użytku i "odkryją w nich ekonomiczność" użytkowania? Czy raczej wrócą do jednorazówek?

W mojej ocenie stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja z rękawicami jednorazowymi, chociaż po zarządzeniu Rządu o obowiązku ich powszechnego stosowania w handlu, w ostatnich dniach sytuacja zaczęła się dynamicznie pogarszać.

Co dzieje się teraz na rynku dostaw ŚOI? Jaki jest stan na 03.04.2020?


Teraz brakuje już wszystkiego!!!

My, jako duża firma na rynku, która zawsze posiadała duże stany magazynowe ŚOI, w czasie pandemii WYGRAŁA! Wygraliśmy dla naszych Klientów!

Racjonalnie postępując z zapasami, jesteśmy ciągle w stanie obsługiwać naszych Klientów, bez wielkich zakłóceń. Oczywiście w pierwszej kolejności mam tu na myśli Klintów produkcyjnych, ale także hurtowych.

Naszych Klientów a szczególnie tych, z którymi mamy umowy, obsługujemy płynnie we wszystkie niezbędne ŚOI. Odczuwamy rzecz jasna braki towarów, czy zdarzają się opóźnienia w dostawach, ale REALIZUJEMY te zamówienia!

Nasz dział zakupów dwoi się i troi szukając towaru. Szukamy na całym Świecie a zakupy interwencyjne sprowadzamy od naszych dostawców z Chin nawet samolotami!

Współpracujemy z naszymi kluczowymi dostawcami, takimi jak 3M, Ansell, Lakeland, PPO PP tak, aby zabezpieczać swoje stany magazynowe na bieżąco.

Sytuacja jest naprawdę ekstremalnie trudna, ale dajemy radę! I co najważniejsze, nie jesteśmy spekulantami... nie stosujemy "lichwiarskich" marż na ochrony dróg oddechowych, czy rękawice jednorazowe i inne ŚOI bo wiemy, że ten zły czas wkrótce się skończy a wtedy nasi Klienci będą wiedzieć, na kogo mogli liczyć i kto nie bogacił się Ich kosztem!Wojciech Respondek, Prezes Prosave.pl

7f4eb8003cc32f6c43fcd67be1a74ee81d1d7e8d191cf8af7336f5caa84ae180