Zaloguj się
Strona główna / Ochrona rąk
Baner ochrona rąk

Witamy się podając sobie ręce. Trzymamy się za ręce. Pracujemy rękami. Wykonujemy nimi niezliczone czynności. Są bardzo wszechstronne, można je nazwać „narzędziami najwyższej jakości", wartymi najlepszej ochrony. Oferujemy szeroki asortyment rękawic. Opisz nam swoją pracę, a my weźmiemy w swoje ręce wybór odpowiedniej ochrony Twoich rąk.

Dążąc do uczynienia naszego znaku towarowego prostszym, wyraźniejszym i skuteczniejszym, wprowadzamy na rynek nowe marki naszych rękawic – JobSafe i JobWeld.

Rękawice zostały podzielone według ich zastosowania lub właściwości ochronnych, żeby łatwiej było dobrać właściwy produkt do określonych prac.

JobSafe JobWeld

Rodzaje rękawic wg dziedziny zastosowania

Rękawice do prac monterskich

Wszystkie rękawice do prac montażowych, wykonane z tworzyw sztucznych lub skóry. Przede wszystkim do montażu, pakowania i podobnych prac.

Rękawice do prac precyzyjnych

Rękawice zapewniające doskonałe czucie w palcach. Najczęściej wykonane z dzianin, powlekane poliuretanem (PU), nitrylem lub ich mieszankami. Idealne do prac wymagających wysokiej precyzji, zarówno w środowiskach suchych, jak i mokrych.

Rękawice antyprzepięciowe

Rękawice chroniące przed przecięciem, produkowane z włókien syntetycznych lub Kevlar®, mogą posiadać powłokę, np. z nitrylu.

Rękawice do ciężkich prac

Standardowe rękawice ochronne z mankietem, wykonane ze skóry lub innych wytrzymałych materiałów. Obejmują również rękawice powlekane, przeznaczone do pracy z substancjami mokrymi i oleistymi. Zapewniają najwyższy poziom ochrony mechanicznej.

Rękawice do lekkich prac

Obejmują wszystkie rękawice tekstylne Kategorii I. Oznacza to, że są przewidziane tylko do prac, przy których występuje minimalne zagrożenie.

Rękawice jednorazowego użytku

Rękawice jednorazowe wykonane z lateksu, winylu lub nitrylu (bez ftalanów). Stosowane w pracach wymagających zachowania wysokich standardów higieny.

Rękawice Food & Clean

Rękawice przeznaczone do prac domowych, sprzątania oraz zastosowań profesjonalnych. Dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Rękawice odporne chemicznie

Rękawice testowane zgodnie z normą EN 374, oznaczone piktogramem ochrony chemicznej. Zaliczane do najwyższej Kategorii III środków ochrony indywidualnej.

Rękawice spawalnicze, do prac pokrewnych

Grupa rękawic spawalniczych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokiej temperatury. Największą zmianą jest testowanie i certyfikowanie rękawic według norm EN 388, EN 407 i długości według EN 12477 A1 (Typ A lub B).

Rękawice chroniące przed działaniem wysokiej temperatury

Rękawice do pracy z gorącymi przedmiotami lub chroniące przed wysoką temperaturą. Mogą być wykonane z bawełny, tkanin aluminiowanych i innych.

Rękawice antywibracyjne

Rękawice dobrze tłumiące drgania mechaniczne pochodzące z narzędzi, takich jak narzędzia udarowe.

Rękawice ESD/antystatyczne, elektroizolacyjne

Wysoko specjalistyczne rękawice stosowane w miejscach, gdzie konieczne jest zapobieganie wyładowaniom elektrostatycznym. W tej grupie znajdują się również rękawice chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym.

Jesteśmy przekonani, że powyższy podział będzie dużą pomocą przy wyborze odpowiednich rękawic ochronnych.

Standardy do rękawic ochronnych

  • EN ISO 21420 – wymagania ogólne
  • EN 388 – ochrona mechaniczna
  • EN 407 – ochrona termiczna
  • EN 511 – ochrona przed zimnem
  • EN 374 (1/2/4/5) i EN 16523-1 – ochrona chemiczna i mikroorganizmy
  • EN 12477 – rękawice spawalnicze
  • EN ISO 10819 – ochrona przed drganiami
  • EN 16350 – właściwości elektrostatyczne (ESD)
  • EN 421 – ochrona promieniowanie jonizujące
  • EN 60903 – izolacyjne rękawice do prac pod napięciem
  • EN 455 (części 1-4) – rękawice jednorazowe

Rozmiary rękawic

Tabela rozmiarów (kod barwny)
Rozmiar
dłoni
A Obwód
  dłoni*
B Długość
  dłoni*
Długość
minimalna
rękawicy
6 = ca XS
152 mm
160 mm
220 mm
7 = cs S
178 mm
171 mm
230 mm
8 = ca M
203 mm
182 mm
240 mm
9 = ca L
229 mm
192 mm
250 mm
10 = cs XL
254 mm
204 mm
260 mm
11 = ca XXL
279 mm
215 mm
270 mm
12 = ca XXXL
304 mm
226 mm
280 mm
* Rozmiar oparty na angielskim calu - 2,54 cm

Tak mierzy się rozmiar dłoni

Standardy i normy rękawic

Rękawice ochronne stanowią środki ochrony indywidualnej (PPE) i podlegają przepisom Rozporządzenia (UE) 2016/425 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochrony indywidualnej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem rękawice ochronne dzielą się na trzy kategorie, w zależności od poziomu zagrożenia, przed którym chronią użytkownika.

Kategoria I

Rękawice o prostej konstrukcji, przeznaczone do prac o niewielkim stopniu zagrożenia.
Chronią przed minimalnymi zagrożeniami, których skutki użytkownik może łatwo ocenić i samodzielnie uniknąć.

Kategoria II

Rękawice o średnio złożonej konstrukcji, stosowane do prac o umiarkowanym poziomie zagrożenia.

Rękawice tej kategorii muszą:

  • zostać przetestowane i certyfikowane przez Jednostkę Notyfikowaną (Notified Body)
  • spełniać wymagania odpowiednich norm zharmonizowanych
  • być oznakowane piktogramami informującymi o poziomie ochrony przed określonymi czynnikami ryzyka
zbieranie smieci na produkcji

Kategoria III

Rękawice o złożonej konstrukcji, przeznaczone do ochrony przed zagrożeniami mogącymi prowadzić do poważnych lub nieodwracalnych skutków dla zdrowia lub życia.

RRękawice Kategorii III:

  • wymagają certyfikacji typu UE
  • podlegają stałemu nadzorowi produkcji (kontrola jakości)
  • muszą być oznakowane znakiem CE wraz z czterocyfrowym numerem Jednostki Notyfikowanej, odpowiedzialnej za nadzór nad produkcją

EN ISO 21420

Jest podstawową normą określającą ogólne wymagania dla wszystkich rękawic ochronnych wprowadzanych na rynek UE. Norma ma zastosowanie niezależnie od rodzaju zagrożeń, przed którymi rękawice mają chronić.

Wartość pH

Materiały użyte do produkcji rękawic nie mogą mieć negatywnego wpływu na zdrowie użytkownika.

  • Dopuszczalna wartość pH: pH ≥ 3,5 i ≤ 9,5
  • Wymóg dotyczy materiałów mających bezpośredni kontakt ze skórą.
  • Celem jest ograniczenie ryzyka podrażnień i reakcji alergicznych.

Zawartość Chromu (VI)

W przypadku rękawic wykonanych ze skóry obowiązuje rygorystyczny limit zawartości chromu sześciowartościowego.

  • Chrom (VI): ≤ 3 mg/kg (3 ppm)
  • Badania przeprowadza się zgodnie z metodami określonymi w normie.
  • Wymóg ten ma na celu zapobieganie alergiom kontaktowym i chorobom skóry.

Rozmiary

Norma EN ISO 21420 określa minimalne wymagania dotyczące rozmiarów, zapewniające ergonomię i komfort użytkowania.

Rozmiary oparte są na obwodzie dłoni oraz długości dłoni.

Typowe oznaczenia rozmiarów: 6 – 11 lub XS – XXL.

Producent zobowiązany jest do: podania rozmiaru rękawic, zapewnienia powtarzalności wymiarów dla danego rozmiaru.

Ergonomia i komfort użytkowania

Rękawice muszą być zaprojektowane w sposób umożliwiający:

  • swobodne ruchy dłoni i palców,
  • precyzyjne operowanie narzędziami,
  • możliwie jak najwyższy poziom czucia i zręczności,
  • ograniczenie zmęczenia dłoni podczas pracy.

Oznakowanie

Zgodnie z EN ISO 21420 rękawice ochronne muszą być trwale i czytelnie oznakowane.

Oznakowanie obejmuje:

  • nazwę lub znak towarowy producenta,
  • oznaczenie rozmiaru,
  • znak CE,
  • odniesienie do odpowiednich norm (np. EN 388, EN 374),
  • piktogramy wskazujące rodzaj i poziom ochrony (jeśli dotyczy).

Instrukcja użytkowania

Producent jest zobowiązany do dostarczenia instrukcji użytkowania, które mogą być dołączone do produktu lub opublikowane na stronie www.

Instrukcja powinna zawierać m.in.:

  • identyfikację produktu i producenta,
  • przeznaczenie rękawic,
  • poziomy ochrony i zastosowane normy,
  • instrukcje zakładania, użytkowania i zdejmowania,
  • zalecenia dotyczące czyszczenia, konserwacji i przechowywania,
  • informacje o ograniczeniach użytkowania,
  • datę produkcji lub numer partii.
oznakowanie rękawic ochronnych oznakowanie rękawic ochronnych
Piktogram EN 388

EN 388

Określa metody badań i poziomy skuteczności rękawic ochronnych chroniących przed zagrożeniami mechanicznymi, takimi jak ścieranie, przecięcie, rozdzieranie, przekłucie oraz – opcjonalnie – odporność na przecięcie wg ISO (TDM) oraz ochrona przed uderzeniami.

Właściwość
Przykład
Ocena
Odporność na ścieranie
Poziom 3
1 - 4
Odporność na przecięcia (Test Coupe)
Poziom 4
1 - 5
Odporność na rozdarcia
Poziom 4
1 - 4
Odporność na przebicie
Poziom 3
1 - 4
Odporność na przecięcia (Test TDM)
Poziom E
A - F
Odporność na uderzenia
Osiągnięty
P
Piktogram EN 407

EN 407

Norma EN 407 określa właściwości termiczne rękawic chroniących dłonie przed wysokimi temperaturami i płomieniami.
Rękawice ochronne zgodne z EN 407 powinny być trudnopalne, przewodzić ciepło powoli oraz zachowywać odporność termiczną (brak kurczenia, topnienia lub rozkładu materiału).

W przypadku rękawic chroniących przed zagrożeniami termicznymi wymagany jest przynajmniej poziom 1 wytrzymałości na ścieranie i przedarcie zgodnie z normą EN 388.

Norma EN 407 nie obejmuje specjalistycznych rękawic do zwalczania pożaru lub spawania.

Właściwość/Poziom
1
2
3
4
Odporność na zapłon
Czas żarzenia
≤ 20 s
0 wymóg
≤ 10 s
≤ 120 s
≤ 3 s
≤ 25 s
≤ 2 s
≤ 5 s
Odporność kontaktowe
(temperatura i czas)
100 ℃
≥ 15 s
250 ℃
≥ 15 s
350 ℃
≥ 15 s
500 ℃
≥ 15 s
Ciepło konwekcyjne
(stopniowe przenikanie)
≥ 4 s
≥ 7 s
≥ 10 s
≥ 18 s
Ciepło promieniowania
(transmisja ciepła)
≥ 7 s
≥ 20 s
≥ 50 s
≥ 95 s
Roztopiony metal
(drobne krople)
≥ 10 s
≥ 15 s
≥ 25 s
≥ 35 s
Roztopiony metal
(duże krople żelaza)
30g
60g
120g
200g
Piktogram EN 407

Parametry ochronyEN 407

1. Ograniczone rozprzestrzenianie płomienia – materiał rękawicy nie zapala się, nie topi i nie przenosi płomienia na dalszą powierzchnię. Jeśli test nie jest wykonany lub rękawica nie spełnia wymagań, stosuje się oznaczenie „X”.

2. Ciepło kontaktowe – czas do wystąpienia progu bólu przy kontakcie z gorącym przedmiotem.

W praktyce należy wybierać wyższy poziom ochrony, ponieważ odczuwanie ciepła jest indywidualne.

3. Ciepło konwekcyjne – czas, w jakim rękawica opóźnia przenikanie ciepła płomienia. Poziom podawany tylko przy palności ≥3.

Poziom
Temperatura kontaktu
Czas do progu bólu
1
100 ℃
≥ 15 s
2
250 ℃
≥ 15 s
3
350 ℃
≥ 15 s
4
500 ℃
≥ 15 s

4. Promieniowanie cieplne – czas, w którym rękawica opóźnia przenikanie ciepła ze źródła promieniowania. Poziom podawany tylko przy palności ≥3.

5. Odporność na drobne rozpryski stopionego metalu – liczba kropli metalu potrzebna do podniesienia temperatury wnętrza rękawicy o 40 °C. Poziom podawany przy palności ≥3.

6. Odporność na duże ilości płynnego metalu – ilość metalu potrzebna do uszkodzenia folii PCW pod rękawicą. Poziom podawany przy palności ≥3.

7. Piktogram do normy 407:2020 – Na poniższych piktogramach znajdują się cyfry określające poziomy odporności rękawicy na dane zagrożenie w podanej niżej kolejności. Pierwszy piktogram od lewej występuje wtedy, gdy rękawica nie spełnia wymagań testu ograniczonego rozprzestrzeniania płomienia - czyli gdy ten test nie został wykonany (X), albo został wykonany, ale zakończył się wynikiem O.

Porównanie odporności rękawicy na zagrożenia z normy EN 407:2020

1. Symbol fal ciepła (np. X11243)
Ten piktogram pojawia się, gdy rękawica nie spełnia wymagań testu ograniczonego rozprzestrzeniania płomienia – czyli test nie został wykonany (X) lub zakończył się wynikiem 0. Rękawica nie może być stosowana w środowisku z otwartym ogniem. Nadaje się natomiast do prac z gorącymi powierzchniami, promieniowaniem cieplnym czy odpryskami stopionego metalu – zgodnie z ocenionymi poziomami.

2. Symbol płomienia (np. 211243)
Ten piktogram oznacza, że rękawica przeszła test rozprzestrzeniania płomienia z wynikiem co najmniej 1 (tu: poziom 2). Może być stosowana w środowisku z otwartym ogniem, np. przy spawaniu, lutowaniu, obsłudze pieców. Pozostałe poziomy ochrony są identyczne jak w pierwszym przypadku.

Dlaczego to ważne?
Wybór rękawicy z odpowiednim piktogramem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracy. Symbol fal = brak ochrony przed płomieniem. Symbol płomienia = rękawica przeszła test i może być używana przy ogniu.

EN 12477

Norma EN 12477 określa wymagania oraz metody badań dla rękawic ochronnych przeznaczonych do spawania oraz prac pokrewnych, narażonych na:

  • wysoką temperaturę,
  • odpryski stopionego metalu,
  • promieniowanie cieplne,
  • zagrożenia mechaniczne.

Norma obejmuje zarówno ochronę termiczną, jak i wymagania ergonomiczne (chwytność, zręczność dłoni).

Klasy rękawic według EN 12477:

Wymagania minimalne

Wymaganie
Standard
Typ A
- Poziom
Typ B
- Poziom
Odporność
na ścieranie
EN 308
2
1
Odporność
na przecięcie
EN 308
1
1
Odporność
na rozdzieranie
EN 308
2
1
Odporność
na przekłucie
EN 308
2
1

Typ A

Właściwości

  • maksymalna odporność na wysoką temperaturę,
  • wysoka odporność na odpryski stopionego metalu,
  • zwiększona odporność mechaniczna,
  • ograniczona zręczność i czucie w palcach.

Typ B

Właściwości

  • lepsze czucie i precyzja ruchów palców,
  • mniejsza grubość materiału,
  • niższa odporność termiczna i na odpryski niż w typie A.
Wymaganie
Standard
Typ A
- Poziom
Typ B
- Poziom
Odporność
na ścieranie
EN 407
3
2
Odporność
na zapłon
EN 407
1 (100℃)
1 (100℃)
OCiepło konwekcyjne
(izolacja)
EN 407
2
-
Drobne krople
roztopionego metalu
EN 407
3 (25 kropli)
2 (15 kropli)
Czucie
w palcach
EN 407
1 (min.
średnica 11 mm)
4 (min.
średnica 6,5mm)
Piktogram EN 511

EN 407

określa wymagania i metody badań rękawic ochronnych przeznaczonych do pracy w niskich temperaturach oraz w warunkach narażenia na zimno konwekcyjne lub kontaktowe. Rękawice te zapewniają ochronę dłoni przed skutkami zimna i minimalizują ryzyko odmrożeń.

A: odporność na przewodzenie zimna (zimno kontaktowe)- Pomiar temperatury w kontakcie z metalowym przedmiotem (C°) – określa ochronę przed bezpośrednim zimnem powierzchniowym

B: odporność na zimno konwekcyjne- Test w komorze chłodniczej przy przepływie zimnego powietrza – określa ochronę przed zimnem działającym na odsłoniętą dłoń

C: wodoszczelność- Rękawica zanurzona w wodzie – ocena szczelności materiału i szwów

Właściwość/Poziom
0
1
2
3
A: Zimno konwekcyjne
(izolacja) ITR/m2
< 10
0,10 ≤ I ≤ 0,15
0,15 ≤ I ≤ 0,22
0,22 ≤ I ≤ 0,3
0,3 ≤ I
B: Zimno konaktowe
(odpornośc termiczna)
< 0,025
0,025 ≤ R ≤ 0,05
0,05 ≤ R ≤ 0,1
0,1 ≤ R ≤ 0,15
0,15 ≤ R
C: Przepuszczalność wody
TAK
NIE
Piktogram EN 60903

EN 60903

określa wymagania dla rękawic z materiału izolacyjnego przeznaczonych do prac pod napięciem. Rękawice te chronią przed porażeniem prądem elektrycznym oraz zagrożeniami towarzyszącymi pracy przy instalacjach elektroenergetycznych.

Kategorie odporności dodatkowej

Norma przewiduje również oznaczenia literowe, które wskazują na odporność na dodatkowe czynniki:

  • A – odporność na kwasy
  • H – odporność na oleje
  • Z – odporność na ozon
  • R – odporność na kwasy, oleje i ozon (A + H + Z)
  • C – odporność na bardzo niskie temperatury
Klasa
Napięcie
próbne AC (V)
Maks. napięcie
pracy AC (V)
Zastosowanie
00
2500
500
Prace niskonapięciowe
00
5000
1000
Instalacje nN
1
10000
7500
Prace średniego ryzyka
2
20000
17000
Energetyka, rozdzielnie
3
30000
26500
Wysokie napięcia
4
40000
36000
Prace specjalistyczne WN

Przykład oznaczenia: Klasa 1 – R → rękawica do 7 500 V, odporna na kwasy, oleje i ozon.

Badania wymagane przez EN 60903

Rękawice muszą przejść szereg testów:

  • Badania dielektryczne – odporność na przebicie elektryczne
  • Testy mechaniczne – rozciąganie, rozdarcie, odporność na przekłucie
  • Starzenie – odporność na ozon, światło UV, temperaturę
  • Badania szczelności – brak mikropęknięć i nieszczelności
  • Testy chemiczne (dla kategorii A, H, Z, R)
  • Testy niskotemperaturowe (dla kategorii C)

Zasady użytkowania i kontroli:

  • Rękawice muszą być regularnie testowane (najczęściej co 6 miesięcy).
  • Przed użyciem należy wykonać test szczelności poprzez nadmuchanie.
  • Rękawice elektroizolacyjne często stosuje się w zestawie z rękawicami skórzanymi ochronnymi, które zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Nie wolno używać rękawic zabrudzonych olejem, uszkodzonych, popękanych lub zdeformowanych.

Piktogram EN 421

EN 421

Rękawice ochronne przed promieniowaniem jonizującym i skażeniami promieniotwórczymi.

Rękawice muszą spełniać następujące kryteria:

  1. Ochrona przed promieniowaniem jonizującym
    • Rękawice chronią przed skażeniami i przenikaniem radioizotopów.
    • Materiały muszą wykazywać minimalną penetrację promieniotwórczą zgodnie z procedurami badawczymi EN 421.
  2. Wodoszczelność
    • Rękawica musi być wodoszczelna, aby zapobiegać przedostawaniu się cieczy promieniotwórczych.
    • Badanie wodoszczelności zgodnie z EN 374.
Piktogram EN 1082-1

EN 1082-1

Norma EN 1082-1 określa wymagania dotyczące rękawic i osłon ramion wykonanych z plecionki pierścieni metalowych oraz elementów metalowych i tworzyw sztucznych, przeznaczonych do ochrony przed przecięciami i ukłuciami nożami ręcznymi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których nóż przemieszcza się w kierunku drugiej ręki lub ramienia, narażając je na uraz.

Główne wymagania normy EN 1082-1

  1. Zakres stosowania
    • Norma dotyczy rękawic pięciopalcowych z plecionki pierścieni metalowych oraz ochron ramion (z metalu lub tworzywa), stosowanych w pracach z nożami ręcznymi.
    • Przeznaczone są do ochrony szczególnie tej ręki, która nie trzyma noża i jest narażona przytrzymywaniem przedmiotów.
  2. Wymagania konstrukcyjne
    • Określa parametry projektowe obejmujące: konstrukcję, odporność na przekłucie i ukłucie, ergonomię, mocowania (np. paski, rzepy), wagę, materiały, oznakowanie oraz instrukcje użytkowania.
  3. Badania i metody testowe
    • Norma definiuje metody badań odporności na przekłucie i ukłucie przez nóż ręczny; producenci muszą przeprowadzać testy zgodne z zapisanymi procedurami.
  4. Ergonomia i użytkowanie
    • Rękawice muszą zapewniać ochronę bez nadmiernego ograniczania ruchów dłoni i palców; ergonomia jest częścią oceny, tak samo jak mocowanie i dopasowanie.
  5. Oznakowanie i informacje
    • Wyroby zgodne z EN 1082-1 powinny być odpowiednio oznaczone i dostarczone z instrukcją użytkowania, zgodnie z wymaganiami normy
Piktogram EN 10819

EN 10819

Norma EN ISO 10819 określa metodę badania i ocenę tłumienia drgań przez rękawice ochronne, chroniące przed drganiami przenoszonymi z narzędzi i urządzeń przez rękę i przedramię człowieka (tzw. drgania kończyn górnych). Norma ta nie jest klasyfikacją ergonomiczną, lecz normą badawczą i specyfikacją testową.

Najważniejsze wymagania EN ISO 10819

Właściwość
Wymóg wg normy
Zakres pomiaru drgań
25-1250 Hz
TR (H)
(średnie częstotliwości)
≤ 0,9
TR (H)
(wysokie częstotliwości)
7500
Materiał tłumiący musi
obejmować dłoń i palce
Tak, obowiązkowo
Norma definiuj
metody badań i analiz
tak
Piktogram EN 374

EN 374

określa wymagania dla rękawic ochronnych przeznaczonych do ochrony użytkownika przed:

  • substancjami chemicznymi,
  • mikroorganizmami (bakterie, grzyby, wirusy).

Obowiązująca wersja normy została zaktualizowana i podzielona na kilka części, zastępując wcześniejszą EN 374-1:2009 wraz z poprawkami.

EN ISO 374-1

Terminologia i wymagania dotyczące odporności chemicznej

Część ta:

  • definiuje pojęcia związane z odpornością chemiczną rękawic,
  • określa metody badania przenikania (permeacji) substancji chemicznych przez materiał rękawicy,
  • wprowadza klasyfikację rękawic według poziomu ochrony chemicznej.

Typy rękawic wg EN ISO 374-1:

  • Typ A – odporność na co najmniej 6 substancji chemicznych (czas przenikania ≥ 30 minut),
  • Typ B – odporność na co najmniej 3 substancje chemiczne (czas przenikania ≥ 30 minut),
  • Typ C – odporność na co najmniej 1 substancję chemiczną (czas przenikania ≥ 10 minut).

Osiągnięty typ ochrony musi być wyraźnie oznaczony na rękawicy i w dokumentacji produktu.

Czasy wytrzymałości podawane w wynikach testów są oparte na standaryzowanych badaniach laboratoryjnych i należy traktować je jako wartości orientacyjne. Użytkownik powinien zawsze uwzględniać rzeczywiste warunki pracy oraz środowisko, w którym rękawice będą stosowane, ponieważ mogą one znacząco wpływać na faktyczny poziom ochrony. W praktyce możliwe jest, że użytkownik zaobserwuje inne czasy wytrzymałości niż te uzyskane w laboratorium.

Należy również pamiętać, że długi czas przenikania w teście może wiązać się z istotnymi zmianami właściwości materiału (np. degradacją), a krótki czas przenikania nie zawsze oznacza natychmiastowo widoczne uszkodzenia rękawicy podczas użytkowania. Z tego względu ocena stanu rękawicy w trakcie pracy jest kluczowa.

Oprócz 18 substancji z listy podstawowej możliwe jest również przeprowadzanie testów dla innych, dodatkowych chemikaliów. W takich przypadkach rękawica powinna również osiągnąć poziom ochrony co najmniej 2 (czas przenikania ≥ 30 minut), a wyniki muszą zostać przedstawione w dokumentacji technicznej zgodnie z wymaganiami normy.

Substancje testowe EN ISO 374‑1

Kod
Substancja chemiczna
Nr CAS
Kategoria
/ typ związku
A
Metanol
67-56-1
Alkohol pierwotny
B
Aceton
67-64-1
Keton
C
Acetonitryl
75-05-8
Związek nitrylowy
D
Dichlorometan
75-09-2
Chlorowany węglowodór
E
Dwusiarczek węgla
75-15-0
Związek organiczny siarki
F
Toluen
108-88-3
Węglowodór aromatyczny
G
Dwuetylamina
109-89-7
Amina
H
Tetrahydrofuran
109-99-9
Eter cykliczny
I
Octan etylu
141-78-6
Ester
J
n-heptan
142-82-5
Węglowodór alifatyczny
K
40% wodorotlenek sodowy
1310-73-2
Zasada nieorganiczna
L
Kwas siarkowy 96%
7664-93-9
Kwas mineralny nieorganiczny
M
Kwas azotowy 65%
7697-37-2
Kwas mineralny nieorganiczny
N
Kwas octowy 99%
64-19-7
Kwas organiczny
O
Roztwór amoniaku 30%
1336-21-6
Zasada nieorganiczna
P
Nadtlenek wodoru 30%
7722-84-1
Nadtlenek
S
Kwas fluowodorowy 40%
7664-39-3
Kwas mineralny nieorganiczny
T
Formaldehyd 37%
50-00-0
Aldehyd

Kod literowy należy podać pod piktogramem dla odporności na chemikalia.

Piktogram EN 374-2

EN ISO 374-2

Odporność na przenikanie (szczelność)

Norma określa wymagania dotyczące:

  • szczelności rękawicy,
  • odporności na przenikanie cieczy i gazów.

Badania szczelności wykonywane są metodami:

  • testu powietrznego,
  • testu wodnego.

Spełnienie tej normy jest warunkiem koniecznym do klasyfikacji rękawicy jako chroniącej przed chemikaliami i mikroorganizmami.

EN ISO 374-4

Odporność na degradację chemiczną

Część ta ocenia:

  • zmiany właściwości fizycznych materiału rękawicy po kontakcie z substancją chemiczną,
  • takie parametry jak pęcznienie, kruchość, twardnienie lub spadek wytrzymałości.

Wyniki badań degradacji muszą być udostępnione użytkownikowi, np. w karcie technicznej produktu.

Piktogram EN 374-5

EN ISO 374-5

Ochrona przed mikroorganizmami

Norma określa wymagania dla rękawic chroniących przed:

  • bakteriami,
  • grzybami,
  • wirusami (jeśli spełnione są dodatkowe wymagania).

Oznaczenie:

  • mikroorganizmy – bakterie i grzyby,
  • mikroorganizmy + wirusy – po spełnieniu dodatkowych testów (np. ISO 16604).

Spełnienie tej normy jest warunkiem koniecznym do klasyfikacji rękawicy jako chroniącej przed chemikaliami i mikroorganizmami.

EN ISO 455

EN 455-1 – Szczelność i skuteczność ochrony

Rękawice są badane pod kątem szczelności zgodnie z normą ISO 2859-1.

  • Poziom kontroli: G1
  • Dopuszczalny poziom jakości: AQL 1,5

Poziomy skuteczności:

Poziom skuteczności
AQL
Poziom kontroli
Poziom 3
< 0,65
G1
Poziom 2
< 1,5
G1
Poziom 1
< 4,0
S4

AQL (Acceptable Quality Level) – akceptowalny poziom jakości określający maksymalną liczbę rękawic nieszczelnych dopuszczalnych w danej partii produkcyjnej.

EN 455-2 – Właściwości fizyczne

Norma określa wymagania dotyczące:

  • rozmiarów,
  • wytrzymałości
  • grubości
  • trwałości materiału.

Badania prowadzi się zgodnie z ISO 2859-1, na poziomie kontroli S2.

Dopuszczalny poziom jakości: AQL 4,0.

EN 455-3 – Ocena biologiczna

Część ta dotyczy:

  • oznaczania zawartości wypłukiwanych protein (szczególnie istotne w rękawicach lateksowych).

W każdej partii produkcyjnej:

  • wykonywane są pomiary zawartości protein,
  • wyniki są dokumentowane,
  • informacja o zawartości protein umieszczana jest na oznakowaniu partii produktu.
Piktogram kontakt z żywnością

Rękawice dopuszczone do kontaktu z żywnością

Symbol ten informuje, że produkt został dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Istnieją jednak ograniczenia dla żywności kwaśnej lub o wysokiej zawartości tłuszczu, jak np. mięso, ryby.

Rękawice przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać wymagania przepisów Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa materiałów i przedmiotów mających kontakt z żywnością:

  • Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004
  • w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – zapewnia, że materiały nie przenoszą na żywność substancji mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka ani powodować niedopuszczalnych zmian w składzie żywności.

  • Rozporządzenie (WE) nr 2023/2006
  • dotyczące zasad dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) dla materiałów i przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

  • Dyrektywa 2007/19/WE
  • dotycząca materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

    Materiały takie jak rękawice, rękawy ochronne i fartuchy, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, muszą spełniać wymagania powyższych regulacji.

Spełnienie tej normy jest warunkiem koniecznym do klasyfikacji rękawicy jako chroniącej przed chemikaliami i mikroorganizmami.

MATERIAŁY W RĘKAWICACH OCHRONNYCH

SKÓRA NATURALNA – PODSTAWOWE INFORMACJE

Skóra naturalna pozostaje jednym z najważniejszych materiałów w rękawicach ochronnych. Zapewnia wysoką odporność mechaniczną, komfort pracy oraz ochronę przed iskrami i krótkotrwałym kontaktem z wysoką temperaturą. Ostateczne właściwości zależą od gatunku skóry, jej grubości, sposobu garbowania oraz wykończenia.

Wskazówka: grubsza skóra = większa odporność na ścieranie i dłuższa żywotność rękawicy.

RODZAJE SKÓR: LICO I DWOINA

Lico (skóra licowa) – pochodzi z wierzchniej, zewnętrznej warstwy skóry.

  • Gładka, elastyczna, odporna na ścieranie.
  • Zapewnia dobry chwyt i wysoki komfort noszenia.
  • Chroni przed iskrami i krótkotrwałym kontaktem z gorącymi powierzchniami (nie jest materiałem stricte żaroodpornym).
  • Stosowana w rękawicach monterskich, spawalniczych i ogólnego przeznaczenia.

Dwoina (skóra odmięsna) – pochodzi z wewnętrznej, bardziej porowatej strony skóry.

  • Dobrze chłonie wilgoć, bardziej miękka w dotyku.
  • Zapewnia wysoką odporność na iskry, odpryski metalu i krótkotrwały kontakt z wysoką temperaturą.
  • Często stosowana w rękawicach spawalniczych i żaroodpornych.
  • Zwykle tańsza od lica.

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE RODZAJE SKÓR

Porada doboru:

  • Prace ciężkie, spawanie → bydlęca
  • Prace montażowe, precyzyjne → kozia
  • Prace ogólne, zmienne warunki → świńska
Rodzaj skóry
Najważniejsze zalety
Ograniczenia
Typowe zastosowania
Bydlęca
Bardzo wysoka odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne; dobra ochrona przed iskrami
Mniejsza elastyczność niż skóra kozia
Spawanie, budownictwo, warsztat, prace ciężkie
Kozia
Cienka, elastyczna; bardzo dobre czucie i precyzja
Zwykle droższa; mniejsza odporność na intensywne tarcie niż gruba skóra bydlęca
Montaż, prace precyzyjne, serwis
Świńska
Dobra oddychalność; miękka; odporna na wilgoć
Niższa odporność na ścieranie niż skóra bydlęca
Prace ogólne, magazyn, lekki montaż

MATERIAŁY SYNTETYCZNE I NOWOCZESNE WŁÓKNA

Skóra syntetyczna: miękka, elastyczna, oddychająca, odporna na wilgoć, możliwość prania, bez chromu.

Thinsulate™: lekka izolacja termiczna, niska chłonność wilgoci, komfort cieplny nawet w wilgotnym środowisku.

Spandex™ / elastan: elastyczny, poprawia dopasowanie rękawicy.

Typhoon®: wysoka odporność na przecięcie i ścieranie.

Kevlar® (para-aramid): odporność na wysoką temperaturę, nie topi się, wymaga ochrony przed UV.

Coolmax®: wysoka oddychalność, skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Dyneema® / Dyneema® Diamond: ultrawytrzymały UHMWPE, bardzo wysoka odporność na przecięcie przy niskiej masie.

NOWOŚCI I TRENDY

Włókna z recyklingu (RPET, recyklowany UHMWPE): obniżają ślad węglowy produktu.

Materiały z certyfikatem Oeko-Tex®: bezpieczne dla skóry, bez szkodliwych substancji.

Sanitized®: powłoki antybakteryjne ograniczające rozwój bakterii i zapach.

Touch screen / ekran dotykowy: przewodzące wstawki na palcach umożliwiają obsługę urządzeń bez zdejmowania rękawic.

POWŁOKI OCHRONNE

Nitryl (NBR): odporność na oleje, smary, tłuszcze i chemikalia; dobry chwyt w mokrym i zaolejonym środowisku.

Lateks: elastyczny i odporny na rozdarcie; dobry chwyt; może wywoływać alergie.

PU (poliuretan): doskonały chwyt w suchym środowisku; odporność na oleje roślinne i zwierzęce.

PVC (winyl): odporność na ścieranie i chemikalia; elastyczny w niskiej temperaturze; nowoczesne wersje bez ftalanów.

Powłoki silikonowe: zwiększona odporność na wysoką temperaturę i lepkość w kontakcie z olejami; komfort dotyku.

PODSUMOWANIE

Skóra i włókna syntetyczne zapewniają ochronę przed mechaniką, cieplnymi odpryskami i chemikaliami, ale poziom ochrony zależy od konstrukcji rękawicy i spełnianych norm:

  • EN 388 (ochrona mechaniczna),
  • EN 407 (ochrona termiczna),
  • EN 374 (ochrona chemiczna),
  • EN 511 (ochrona przed zimnem),
  • EN 60903 (ochrona elektroizolacyjna)

Rękawice z powłokami antybakteryjnymi, przewodzącymi i z recyklingu łączą bezpieczeństwo, komfort i zrównoważony rozwój.

MATERIAŁY TEKSTYLNE

Poliester: lekki, wytrzymały, mało chłonny; dobra manualność w rękawicach powlekanych.

PE / UHMWPE (np. Dyneema®): bardzo wysoka odporność na przecięcie przy niskiej masie.

Poliamid / Nylon: wysoka odporność mechaniczna i na ścieranie; wrażliwy na stężone kwasy i zasady.

MATERIAŁY DO OCHRONY CHEMICZNEJ

Butyl: wysoka odporność na gazy i pary chemiczne; stosowany w rękawicach specjalistycznych.

Viton®: odporność na agresywne chemikalia i rozpuszczalniki; bardzo wysoka trwałość.

Neopren: dobra odporność chemiczna; stabilny w szerokim zakresie temperatur.

Powłoki hybrydowe (wielowarstwowe): łączą ochronę chemiczną i antypoślizg w jednym materiale.

ZRÓWNOWAŻONE MATERIAŁY I REGULACJE

Włókna z recyklingu: PET, poliamid, Dyneema® z recyklingu – ekologiczne, przyjazne środowisku.

EUDR (EU Deforestation Regulation): wymaga, aby produkty zawierające surowce pochodzenia leśnego, w tym skóry, nie przyczyniały się do nielegalnej wycinki.

Certyfikaty FSC / EUDR: stosowane przy skórze naturalnej, zapewniają transparentność łańcucha dostaw.

SYMBOLE

Ogólne przeznaczenie

znaczenia symboli ogólnych