Dążąc do uczynienia naszego znaku towarowego prostszym, wyraźniejszym i skuteczniejszym, wprowadzamy na rynek nowe marki naszych rękawic. Rękawice zostały podzielone według ich zastosowania lub właściwości ochronnych, żeby łatwiej było dobrać właściwy produkt do określonych prac. Definiujemy następujące dziedziny zastosowań
Rękawice do prac monterskich
Wszystkie rękawice do prac montażowych, wykonane z tworzyw sztucznych lub skóry. Przede wszystkim do montażu, pakowania i podobnych prac.
Rękawice do prac precyzyjnych
Rękawice, które nie osłabiają czucia w palcach, głównie tkane, powlekane PU, nitrylem lub ich mieszankami. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie jest wymagane zachowanie maksymalnego czucia w palcach. Do pracy w suchych i mokrych środowiskach.
Rękawice antyprzecięciowe
Rękawice chroniące przed przecięciem, produkowane z włókien syntetycznych lub Kevlar®, mogą posiadać powłokę, np. z nitrylu.

Rękawice do ciężkich prac
Standardowe rękawice ochronne z mankietem, ze skóry lub innych materiałów. Także mocne rękawice z powłoką z różnych materiałów do prac z substancjami mokrymi i oleistymi. Zapewniają najlepszą ochronę mechaniczną.
Rękawice do lekkich prac
Obejmują wszystkie rękawice tekstylne Kategorii I. Oznacza to, że są przewidziane tylko do prac, przy których występuje minimalne zagrożenie.
Rękawice jednorazowego użytku
Wszystkie rękawice jednorazowe. Z lateksu, winylu lub nitrylu (bez ftalanu).
Jesteśmy przekonani, że powyższy podział będzie dużą pomocą przy wyborze odpowiednich rękawic ochronnych
Standardy dla rękawic ochronnych
• EN 420 Wymagania ogólne i metody badań,
• EN 388 Ochrona przed zagrożeniami mechanicznymi.
• EN 407 Ochrona przed zagrożeniami termicznymi, wysoką temperaturą i ogniem.
• EN 511 Rękawice chroniące przed zimnem.
• EN 60903 Prace pod napięciem. Rękawice z materiału izolacyjnego.
• EN 421 Rękawice ochronne przed promieniowaniem jonizującym i skażeniami promieniotwórczymi.
• EN ISO 10819 Drgania i wstrząsy mechaniczne. Drgania oddziałujące na organizm człowieka przez kończyny górne.
• EN 12477 Rękawice ochronne dla spawaczy. • EN 455 Rękawice jednorazowe dopuszczone do użytku medycznego.
• EN 374-1 Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
• EN 374-2 Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
• EN 374-3 Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
Rozmiary rękawic WORKSAFE
| Rozmiar dłoni | Obwód dłoni* | Długość dłoni* | Długość minimalna rękawicy |
| ca XS | 152 mm | 160 mm | 220 mm |
| cs S | 178 mm | 171 mm | 230 mm |
| ca M | 203 mm | 182 mm | 240 mm |
| ca L | 229 mm | 192 mm | 250 mm |
| ca XL | 254 mm | 204 mm | 260 mm |
| ca XXL | 279 mm | 215 mm | 270 mm |
| ca XXXL | 304 mm | 226 mm | 280 mm |
* Rozmiar oparty na angielskim calu = 2,54 cm
Standardy i normy dla rękawic
Dyrektywa dla wymagań dotyczących osobistego wyposażenia ochronnego 89/686/EEC.
Kategoria I
Rękawice o prostej konstrukcji, do prac o niewielkim stopniu zagrożenia.
Kategoria II
Rękawice o średnio złożonej konstrukcji, stosowane do prac o średnim stopniu zagrożenia. Rękawice w tej grupie również muszą być certyfikowanie i testowane przez uprawniony do tego organ, tzw. Jednostkę Notyfikowaną (Notified Body) oraz oznakowane odpowiednim piktogramem pokazującym ich odporność na dany czynnik ryzyka.
Kategoria III
Rękawice o złożonej konstrukcji, używane do prac wysokiego ryzyka (np. praca ze żrącymi chemikaliami). Zanim otrzymają certyfikat CE, jest wymagane, by zostały zatwierdzone przez uprawniony organ i przeszły bieżące kontrole podczas całego procesu produkcji. Uprawniony organ przeprowadzający te kontrole należy podać w postaci czterocyfrowego kodu w oznakowaniu CE na rękawicy.
EN 420
Wymagania ogólne i metody badań (brak piktogramu, tylko znak CE + Kat. I).
Producent lub importer rękawic jest ZAWSZE odpowiedzialny za spełnienie obowiązujących wymagań ogólnych dla wszystkich produktów. Żadne materiały lub elementy rękawic nie mogą być szkodliwe lub wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo użytkownika. Jeżeli substancja wchodząca w skład rękawic stwarza ryzyko reakcji alergicznej, producent/importer jest zobowiązany podać tę informację w instrukcji obsługi i na metce produktu.
Wartość pH
Musi znajdować się w przedziale 3,5 do 9,5 dla wszystkich rękawic.
Zawartość chromu
Wartość graniczna dla chromu (VI) wynosi 3 mg/kg (dotyczy skóry).
Rozmiary
Rozmiar i miarę definiuje się według rzeczywistego obwodu i długości rękawicy, np. długość minimalna dla rękawicy rozmiaru 10 wynosi 260 mm. Jeżeli rękawica jest produkowana do specjalnego przeznaczenia albo ma inne wymagania, można od tego odstąpić podając to w instrukcji obsługi i na metce produktu.
Oznakowanie
Producent lub importer jest zobowiązany zaopatrzyć rękawice i/lub dołączoną instrukcję obsługi w następujące informacje:
– identyfikacja producenta lub jego przedstawiciela (importera),
– nazwa modelu lub numer artykułu,
– rozmiar, – ewentualne piktogramy z wynikami testów i ich objaśnieniem,
– wyraźne oznaczenie terminu przydatności rękawicy, jeżeli materiał/model na to pozwala
– w innym przypadku należy umieścić oznakowanie na opakowaniu.
Rękawicę należy oznakować:
EN 388 - Ochrona przed zagrożeniami mechanicznymi.
| Właściwość/Skuteczność | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| A: Odporność na ścieranie (liczba cykli) | 100 | 500 | 2000 | 8000 | - | ||
| B: Odporność na przecięcie (wskaźnik) | 1,2 | 2,5 | 5 | 10 | 20 | ||
| C: Wytrzymałość na rozdzieranie (N) | 10 | 25 | 50 | 75 | - | ||
| D: Odporność na przekłucie (N) | 20 | 60 | 100 | 150 | - | ||
W ciągłym procesie doskonalenia istniejących i tworzenia nowych standardów Europejski Komitet Normalizacji (CEN – European Committee for Standardization) pracuje nad uzupełnieniem dotyczącym właściwości elektrostatycznych rękawic. Obecnie można testować rękawice w tym kierunku według normy EN 1149.
EN 407 - Rękawice chroniące przed zagrożeniami termicznymi (gorąco i/lub ogień)..
| Właściwość/ Poziom | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Odporność na zapłon Czas żarzeni | ≤ 20 s 0 wymóg | ≤ 10 s ≤ 120 s | ≤ 3 s ≤ 25 s | ≤ 2 s ≤ 5 s |
| Ciepło kontaktowe (temperatura i czas) | 100OC ≥15 s | 250OC ≥15 s | 350OC ≥15 | 500OC ≥15 s |
| Ciepło konwekcyjne (stopniowe przenikanie) | ≥ 4 | ≥ 7 s | ≥10 s | ≥18 s |
| Ciepło promieniowania (transmisja cieplna | ≥7 s | ≥ 20 s | ≥50 s | s ≥95 s |
| Roztopiony metal (drobne krople) | ≥ 10 s | ≥ 15 s | ≥ 25 s | ≥ 35 s |
| Roztopiony metal (duże krople żelaza) | 30g | 60g | 120g | 200gZnak „X”oznacza, że rękawica nie jest przeznaczona do ochrony przed tymi czynnikami i nie była testowana. Znak „0” oznacza, że była testowana, lecz nie osiągnęła wartości wymaganej dla najniższego poziomu. |
Znak „X”oznacza, że rękawica nie jest przeznaczona do ochrony przed tymi czynnikami i nie była testowana. Znak „0” oznacza, że była testowana, lecz nie osiągnęła wartości wymaganej dla najniższego poziomu.
EN 511 - Rękawice chroniące przed zimnem.
| Właściwości/Poziom | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| A: Zimno konwekcyjne (izolacja) ITR/m2 | <0,10 | 0,10 ≤ I ≤0,15 | 0,15 ≤ I ≤ 0,22 | 0,22 ≤I ≤ 0,3 | 0,3≤ I |
| B: Zimno kontaktowe (odporność termiczna) | <0,025 | 0,025 ≤ R <0,05 | 0,05 ≤ R ≤ 0,1 | 0,1 ≤ R ≤0,15 | 0,15 ≤ R |
| C: Przepuszczalność | Tak | Nie |
A: Mierzyć na ciepłą dłoń, temperatura +30-35°C. Więcej informacji zob. obowiązujący standard.
B: Testowane w +50°C. W tym teście ocenia się również elastyczność w niskich temperaturach oraz wymagania zgodnie z normą EN 420 i EN 388. Więcej informacji zob. obowiązujący standard.
EN 60903 - Rękawice z materiału izolacyjnego.
| Klasa | Napięcie (Volt) |
| 0 | 500 |
| 0 | 1 000 |
| 1 | 7 500 |
| 2 | 17 000 |
| 3 | 26 500 |
| 4 | 36 000 |
EN 421 - Rękawice ochronne przed promieniowaniem jonizującym i skażeniami promieniotwórczymi.
Rękawica musi być ponadto wodoszczelna zgodnie z normą EN 374.
Standard ten jest udoskonalany (01-2010).
EN 1082-1 - Rękawice i ochrony ramion chroniące przed przecięciami i ukłuciami nożami ręcznymi.
Rękawice z plecionki pierścieni i ochrony ramion.
Największą ochronę przed ciężkimi urazami mechanicznymi, które mogą wystąpić w wyniku kontaktu z ostrymi nożami, zapewniają rękawice wykonane z plecionki pierścieni metalowych, spełniające wymagania normy EN 1082-1. Rękawice te należy stosować, gdy jest konieczne zapewnienie ochrony przed ukłuciami przy wykonywaniu prac, podczas których nóż przemieszcza się w kierunku ręki, przez co naraża drugą rękę na bezpośredni kontakt z narzędziem. Szczególnie dotyczy to prac wykonywanych z użyciem noży ręcznych w rzeźniach, przetwórstwie mięsnym, w zakładach zbiorowego żywienia, ale również w przemyśle tworzy sztucznych, skórzanym, tekstylnym, papierniczym.
EN ISO 10819 - Drgania i wstrząsy mechaniczne. Drgania oddziałujące na organizm człowieka przez kończyny górne.
Rękawice dopuszczone jako tłumiące drgania. Przeciwdziałają wystąpieniu jednej z postaci zespołu wibracyjnego, potocznie nazywanej chorobą „białych palców”.
Typ A: Produkty zmniejszające czucie w palcach, lecz bardziej odporne na temperaturę.
Typ B: Produkty dające większe czucie w palcach, lecz mniej odporne na temperaturę.
| Dla dopuszczenia rękawicy zgodnie z tym standardem, wymagana jest długość minimalna | ||||||
| Rozmiar | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| Długość minimalna (cm) | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 |
Ponadto muszą być spełnione poniższe poziomy dotyczące ochrony mechanicznej:
| Wymagania minimalne | |||
| Wymaganie | Standard | Typ A- Poziom | Typ B- Poziom |
| Odporność na ścieranie | EN 388 | 2 | 1 |
| Odporność na przecięcie | EN 388 | 1 | 1 |
| Odporność na rozdzieranie | EN 388 | 2 | 1 |
| Odporność na przekłucie | EN 388 | 2 | 1 |
| Wymaganie | Standard | Typ A- Poziom | Typ B- Poziom |
| Odporność na zapłon | EN 407 | 3 | 2 |
| Ciepło kontaktowe | EN 407 | 1 (100OC) | 1 (100OC) |
| Ciepło konwekcyjne (izolacja) | EN 407 | 2 | - |
| Drobne krople roztopionego metalu | EN 407 | 3 (25 kropli) | 2 (15 kropli) |
| Czucie w palcach | EN 407 | 1 (minimalna średnica 11 mm) | 4 (minimalna średnica 6,5 mm) |
Rękawice używane przy spawaniu łukowym należy testować na właściwości elektrostatyczne zgodnie z normą EN 1149.
EN 455 - Rękawice jednorazowe dopuszczone do użytku medycznego
Część 1 – Skuteczność i szczelność.
Rękawice testuje się na szczelność zgodnie z normą ISO 2859.1 na poziomie kontroli 1. AQL 1,5 oznacza dopuszczenie. Zobacz tabela:
| Poziom skuteczności | AQL | Poziom kontroli |
| Poziom 3 | < 0,65 | G1 |
| Poziom 2 | < 1,5 | G1 |
| Poziom 1 | < 4,0 | S4 |
Uwaga! AQL = Akceptowalny Poziom Jakości (z ang. Acceptable Quality Level), który wskazuje, ile nieszczelnych rękawic akceptuje się (dopuszcza) w każdej wyprodukowanej partii.
Część 2 – Właściwości fizyczne.
Rozmiary i miarę podaje się, podobnie jak trwałość i grubość, zgodnie z ISO 2859.1 na poziomie kontroli S2. AQL 4,0 oznacza dopuszczenie.
Część 3 – Wymagania i badania w ocenie biologicznej (określenie protein wypłukiwalnych).
W każdej partii produkcyjnej mierzy się zawartość wypłukiwalnych protein w gotowej rękawicy. Dokumentuje się to i umieszcza informację na każdej wyprodukowanej partii.
Rękawice dopuszczone do kontaktu z żywnością.
Symbol ten informuje, że produkt został dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Istnieją jednak ograniczenia dla żywności kwaśnej lub o wysokiej zawartości tłuszczu, jak np. mięso, ryby. Materiały i przedmioty: rękawice, rękawy i fartuchy, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, muszą spełniać warunki zgodnie z Dyrektywą 1935/2004 (materiały i przedmioty przeznaczone do kontaktu z żywnością), 2023/2006 (właściwe zasady produkcji materiałów i przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością) i Dyrektywa 2007/19/EF (materiały i przedmioty z tworzyw sztucznych przeznaczone do kontaktu z żywnością).
EN 374 - Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
EN 374 jest zgodna ze zmianą (01-2010) i późniejszymi poprawkamidotyczącymi normy EN 374-1:2009, która definiuje terminologię i wymagania odnośnie odporności na chemikalia i szczelność. Skuteczność mechaniczną testuje się według EN 388, a osiągnięty poziom skuteczności należy podać na metce produktu.
EN 374 - Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
Rękawice, które nie spełniają powyższych wymagań chemicznych, ale są wodoszczelne, otrzymują takie oznakowanie, podobnie jak rękawice o wartości AQL 4 lub mniejszej. Piktogram ten będzie w przyszłości używany w przypadku mniejszej ochrony przed chemikaliami, np. na niektórych rodzajach rękawic medycznych. Część rękawic oznakowanych dawnym piktogramem ochrony chemicznej otrzyma na bieżąco nowe oznakowanie od producentów.
EN 374 - Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
Uważa się, że rękawica chroni przed mikroorganizmami, jeżeli osiąga co najmniej poziom 2 w poniższej tabeli:
| Poziom skuteczności | AQL | Poziom kontroli |
| Poziom 3 | < 0,65 | G1 |
| Poziom 2 | < 1,5 | G1 |
| Poziom 1 | < 4,0 | S4 |
Uwaga! AQL = Akceptowalny Poziom Jakości (z ang. Acceptable Quality Level)
Jeżeli rękawica osiągnęła co najmniej poziom 2 w powyższym teście przenikalności EN 374-2, tworzy również skuteczną barierę przed bakteriami, wirusami i grzybami. Jeżeli jest wymagany specjalny test na wirusy, należy go wykonać zgodnie z ISO 16604, przy czym powyższe wymagania dla mikroorganizmów również muszą być spełnione.
EN 374-3
Rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami.
Część 3: Wyznaczanie odporności na przenikanie chemikaliów.
| Poziom wytrzymałości | Uzyskany czas wytrzymałości |
| Klasa 1 | > 10 min |
| Klasa 2 | > 30 min |
| Klasa 3 | > 60 min |
| Klasa 4 | > 120 min |
| Klasa 5 | > 240 min |
| Klasa 6 | > 480 min |
Klasa I wskazuje na najniższy poziom, minimum 10 minut. Rękawica powinna osiągnąć co najmniej poziom 2 w przewidzianym czasie wytrzymałości (czyli 30 minut) dla trzech specyficznych chemikaliów z poniższej tabeli, by można ją było oznakować piktogramem odporności na chemikalia.
| Kod | Substancja | Nr CAS | Kategoria |
| A | Metanol | 67-56-1 | Alkohol jednowodorotlenowy |
| B | Aceton | 67-64-1 | Keton |
| C | Acetonitryl | 75-05-8 | Związek nitrylowy |
| D | Dichlorek metanu | 75-09-2 | Chloroparafina |
| E | Dwusiarczek wegla | 75-15-0 | Związek organiczny siarki |
| F | Toluen | 108-88-3 | Węglowodór aromatyczny |
| G | Dwuetyloamina | 109-89-7 | Amina |
| H | Tetrahydrofuran | 109-99-9 | Eter cykliczny |
| I | Octan etylu | 141-78-6 | Ester |
| J | n-Heptan | 142-85-5 | Węglowodór nasycony |
| K | Wodorotlenek sodu 40% | 1310-73-2 | Zasada nieorganiczna |
| L | Kwas siarkowy 96% | 7664-93-9 | Kwas nieorganiczny |
Kod literowy należy podać pod piktogramem dla odpornościm na chemikalia.
Czasy wytrzymałości, które podaje się w testach, są oparte na testach laboratoryjnych i należy je uznać za orientacyjne. Użytkownik musi zwrócić uwagę na rzeczywiste warunki w otoczeniu i środowisku, w którym rękawice będą używane, ewentualnie może podać inne czasy wytrzymałości. Jednocześnie należy zauważyć, że względnie długi czas wytrzymałości w teście może też wykazać inne poważne zmiany właściwości rękawicy i odwrotnie – krótki czas wytrzymałości w testach może wprowadzać w błąd w rzeczywistym użytkowaniu, kiedy nie zawsze widać od razu zmianę w rękawicy i/lub materiale. Rękawica musi być wyraźnie oznakowana co najmniej trzema literami kodu dla trzech uzyskanych wyników testu spośród 12 substancji na liście. Wartość graniczna dla jednej substancji wynosi minimum 30 minut.
Oprócz podanych wyżej 12 substancji chemicznych, spośród których rękawica musi osiągnąć poziom 2 przynajmniej dla trzech, można również testować inne, wybrane substancje w taki sam sposób. Dla tych substancji rękawica również powinna osiągnąć poziom 2 (30 minut).
Materiały
Skóra
Lico pochodzi ze skóry właściwej. Wytrzymuje temperaturę do około 80°C. Jest miękkie, trwałe i odporne na ścieranie.
Dwoinę uzyskuje się z odmięsnej strony skóry, dlatego ma bardziej porowatą powierzchnię i łatwiej chłonie wilgoć.
Grubość skóry jest wprost proporcjonalna do odporności na ścieranie i trwałości, skóra o grubości 0,9 mm nie będzie tak mocna i trwała, jak skóra o grubości 1,2 mm. Poza tym, różne rodzaje skóry mają odmienne właściwości.
Skóra licowa bydlęca
Wytrzymała i odporna na ścieranie, o właściwościach żaroodpornych.
Dwoina bydlęca
Używana często do rękawic żaroodpornych, ponieważ dwoina bardzo dobrze chroni przed wysoką temperaturą.
Skóra licowa świńska Ma lepsze właściwości wentylacyjne z powodu bardziej porowatej powierzchni. Skóra mięknie w miarę użytkowania i zachowuje elastyczność po zmoczeniu, także po praniu. Mniej odporna na ścieranie od skóry bydlęcej.
Dwoina świńska
Zwykle cieńsza od strony odmięsnej, używana do produkcji tańszych rękawic roboczych.
Skóra kozia
Cienka, lecz mocna skóra, elastyczna z powodu naturalnej zawartości lanoliny. Używana często do produkcji rękawic montażowych z uwagi na właściwości, które łączą niewielką grubość skóry z dużą odpornością na ścieranie. Skóra kozia jest uważana za dwa razy bardziej odporną na ścieranie, niż skóra bydlęca przy tej samej grubości.
ClarinoTM
Skóra syntetyczna o właściwościach bardzo podobnych do naturalnej, przewyższającej ją pod wieloma względami. Rękawice wykonane z ClarinoTM są oddychające i wygodne, zawsze miękkie i elastyczne, nawet w warunkach zimna i wilgoci. Można je prać w temperaturze 30°C, są odporne na ścieranie i rozdarcie. ClarinoTM nie zawiera chromu i nie powoduje ryzyka alergii.
ThinsulateTM
Wiele rękawic zimowych posiada podszewkę z ThinsulateTM. Jest to włóknina o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych w stosunku do ciężaru. Pochłania bardzo mało wilgoci (mniej niż 1% ciężaru własnego). Zapewnia dobrą izolację od zimna, także w środowisku wilgotnym i zimnym. Włókna ThinsulateTM mają ok. 1/10 grubości w porównaniu z wieloma innymi materiałami, dlatego zatrzymują więcej powietrza i tworzą większą powierzchnię izolacyjną.
SpandexTM
W wielu rękawicach do produkcji części wierzchniej używa się SpandexTM, który jest mocny i elastyczny. Przyjemny w bezpośrednim kontakcie ze skórą, a jednocześnie niezwykle trwały, o dużej odporności na ścieranie i rozdarcie. Nie pęka przy rozciąganiu o 500%.
Typhoon®
To jedno z najmocniejszych włókien na świecie. Szczególnie przydatne w pracach montażowych, wymagających dużej odporności na ścieranie i przecięcie.
Kevlar®
Wynalezione przez firmę DuPont. To ognioodporne włókno paraaramidowe, które zwęgla się w temperaturze 425-475°C. Nie rozpuszcza się ani nie kurczy w wysokiej temperaturze.Kevlar® jest wrażliwy na promieniowanie UV i musi być przechowywany w opakowaniu ochronnym. Można go prać, ale zmniejsza to właściwości chroniące przed przecięciem, ponieważ włókna pękają przy częstym wykręcaniu.
SuperFabric®
SuperFabric® jest materiałem najbardziej zaawansowanym pod względem odporności na przekłucie i ścieranie. Uzyskał bardzo wysoki poziom (5) w teście EN 388. Jest bardziej odporny na ścieranie niż włókna aramidowe i inne wysokozaawansowane tkaniny.
Nitryl
Znakomita guma syntetyczna, bardzo odporna na działanie olejów, tłuszczów i substancji chemicznych, o dobrych właściwościach mechanicznych. Nitryl jest elastyczny, ma dużą odporność na ścieranie i zapewnia bardzo dobry chwyt.
Lateks
Bardzo rozciągliwy i odporny na rozdarcie materiał, odporny także na wysoką temperaturę i chroniący przed prądem elektrycznym. Może wywołać reakcję alergiczną, którą minimalizuje się przez pranie i inne procesy. Dzięki swojej elastyczności rękawice lateksowe dobrze przylegają i dopasowują się do dłoni. Lateks rozpuszcza się pod wpływem działania olejów i tłuszczów.
PES/Poliester
Poliester jest materiałem mniej absorbującym wilgoć niż bawełna i choć nie powoduje dodatkowego efektu pocenia się, może dać odczucie mniejszego komfortu. Rękawice wykonane z poliestru idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie jest potrzebna duża precyzja ruchów i manualność.
PE/polietylen
Tanie tworzywo sztuczne, z którego można produkować bardzo cienkie wyroby, np. rękawice jednorazowe.
PU/poliuretan
Materiał syntetyczny o dużej odporności na ścieranie i bardzo dobrym suchym chwycie. Odporny na oleje roślinne i zwierzęce oraz tłuszcze.
Winyl/PVC (polichlorek winylu)
Wypróbowane, odporne na ścieranie tworzywo sztuczne, które zapewnia dobry chwyt. Zawiera substancje zmiękczające (ftalany) i dlatego zachowuje miękkość, nawet w niskiej temperaturze. PVC wydziela m.in. kwas siarkowy i chlorowodór podczas spalania, nie jest w 100% rozkładany w przyrodzie.
Poliamid/nylon
Z poliamidów produkuje się włókno zwane nylonem, zapewniające odporność i wytrzymałość mechaniczną. Rękawice poliamidowe/ nylonowe nie są odporne na działanie kwasów i stężonych zasad, ale dobrze dopasowują się do dłoni użytkownika.
| OGÓLNE PRZEZNACZENIE | ||
|
prace ciężkie |
prace precyzyjne |
prace w wilgotnym środowisku |
|
wysoka temperatura |
niska temperatura |
ochrona przed zimnem
ochrona przed gorącem |
| PROFESJONALNE ZASTOSOWANIE | ||
|
opieka zdrowotna,szpitale |
praca z żywnością |
sprzątanie, czyszczenie, prace porządkowe |
|
magazyn, transport, dystrybucja |
mechanika precyzyjna,kontrola |
przemysł chemiczny, laboratoria |
|
przemysł maszynowy |
budownictwo, rzemiosło |
rolnictwo, leśnictwo |
|
prace ziemne, prace budowlane |
straż pożarna, policja, siły obronne |
|





























