Artykuły

BEZOBSŁUGOWY MAGAZYN BHPData publikacji: 27.11.2017
vending

Optymalizacja kosztów magazynowania to jeden z wiodących aspektów zarządzania, z którym zmagają się na co dzień współczesne przedsiębiorstwa. Analitycy gospodarki magazynowej rozważają istotne dla właściwego prosperowania firm kwestie, związane z redukcją kosztów zużycia materiałów technicznych, narzędzi, materiałów produkcyjnych i środków ochrony indywidualnej. Jak ograniczyć nadmierne zużycie materiałów technicznych? Czy znaczne ograniczenie wydatków na artykuły BHP - dające oszczędności nawet 55%, nie zaniedbujące przy tym obowiązujących standardów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników można uznać za realne?

Automat vendingowy w zakładzie produkcyjnym zastępuje pracownika związanego z wykonywaniem takich czynności, jak: wydawanie towarów w miejscu pracy, nadzór nad zużyciem towarów, przyjmowanie i rejestracja zwracanych towarów, recykling, miesięczne raportowanie zużycia. Ponadto maszyna pracuje 24h na dobę, co zapewnia stały i pewny dostęp do ŚOI o każdej godzinie. Automaty wyposażone są w oprogramowanie do zarządzania logistyką zakupów, magazynowaniem i dystrybucją. System udostępnia online bieżące informacje, takie jak raporty z pobrań, zwrotów, zatowarowania czy o stanach minimalnych. Co więcej, posiada również funkcję połączenia z oprogramowaniem zewnętrznym, np. SAP.

Maszyny vendingowe, ze względu na ich niewielkie wymiary można umieścić bardzo blisko stanowiska pracy. Stanowią one udogodnienie dla pracownika, który nie musi przechodzić do magazynu, aby pobrać niezbędne artykuły. Takie działanie ogranicza czas, który wykorzystywany jest bezproduktywnie na niepotrzebne przemieszczanie się po zakładzie pracy. Pracownicy cenią sobie wygodę i bezpośredni, szybki dostęp do materiałów, ponieważ w tym wypadku samo wydanie pojedynczego przedmiotu trwa zaledwie kilkanaście sekund. Czytelny i łatwy w obsłudze moduł do sprawnego wyszukiwania artykułów stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania takiego magazynu. Ponadto system maszyn vendingowych umożliwia wprowadzenie ograniczeń ilościowych i asortymentowych oraz zapewnia kontrolę wszystkich pobrań z danego urządzenia. Automat za pomocą wbudowanego interfejsu z czytnikiem obsługującym większość kart zbliżeniowych identyfikuje pobierających i miejsce powstawania kosztu. Analizując raporty tworzone na podstawie danych gromadzonych w systemie, w łatwy sposób można zmniejszyć poziom marnotrawstwa i zredukować koszty procesów produkcyjnych.

Systemy maszyn vendingowych oferują możliwość łączenia automatów o różnych funkcjonalnościach w jedno centrum dystrybucji. Za pomocą jednego oprogramowania zarządzane są jednocześnie np. moduły szafkowe do wydawania i jednostki do zwracania i recyklingu zużytych lub pobrudzonych produktów. W zależności od potrzeb i warunków można dostosować połączenia różnych opcji.

System urządzeń SaveLog to szeroki wybór rozwiązań w zakresie vendingu przemysłowego, którego przykłady to m. in.:

SavePro - urządzenie do dystrybucji ŚOI i materiałów technicznych do produkcji, o pojemności do 1000 produktów. Średnio generuje ok. 25%-55% oszczędności. Zapewnia prosty i szybki dostęp do produktu (>10sek.) oraz łatwą jego identyfikację.

SaveRing – automat wyposażony w podajnik karuzelowy, służy do przechowywania i wydawania produktów różnego przeznaczenia. Posiada opcję zwrotu artykułów. Mieści do 540 produktów. Umożliwia przechowywanie małych, kruchych i drogich przedmiotów. Posiada opcję ograniczeń asortymentowych dla pracowników, dzięki czemu każdy widzi tylko te produkty, do których ma dostęp.

SaveBox SMART – służy do dystrybucji narzędzi, materiałów produkcyjnych, dużych i ciężkich przedmiotów. Idealny do przechowywania kruchych i wrażliwych produktów oraz hurtowo zapakowanych przedmiotów. Posiada miarkę do płynów oraz opcjonalną, wbudowaną wagę.

SaveRent – służy do dystrybucji, z możliwością zwrotu produktów wartościowych i dużego rozmiaru np. narzędzi. Gromadzi informacje m. in. o tym, kto i kiedy pobrał narzędzie, czy jest już ono dostępne, kiedy ma być zwrócone oraz kiedy wygasa gwarancja.

SaveBin – służy do zwracania i recyklingu oraz selektywnego zarządzania zużytymi i pobrudzonymi produktami. Posiada opcję zwrotu wielu produktów podczas jednej transakcji oraz możliwość połączenia opcji zwrotu z opcją wydania produktu. Automatycznie wykonuje zdjęcie zwracanego artykułu.

maszyny vendingowe

Nowa rzeczywistość , w której magazynier nigdy nie śpi i o niczym nie zapomina w dobie automatyzacji procesów sięga również obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Racjonalizację kosztów przedsiębiorstwa można zatem realizować na wielu płaszczyznach, osiągając wymierne korzyści nie tylko na polu finansowym, ale także w zakresie usprawnienia procesów produkcyjnych. Automat vendingowy to narzędzie przyszłości, bezobsługowy magazyn, który z jednej strony zapewnia zwiększenie wydajności pracy, a z drugiej znaczną redukcję kosztów.

Pobierz ulotkę informacyjną TUTAJ

 
d6b6e4ffa609dfc9613eeada87b9df04d5da676b20412b8eeaa5c087a98cee85